InVesalius3 - en to tr_TR translation catalogue (335 entries)

en:  Off
tr_TR: Kapalı

en: # Images
tr_TR: # Resimler

en: %d images
tr_TR: %d resimler

en: %s does not exist.
tr_TR: %s yok

en: %s is an empty folder.
tr_TR: %s boş klasör

en: (c) 2007-2015 Center for Information Technology Renato Archer - CTI
tr_TR: (c) 2007-2015 Bilgi Teknolojileri Merkezi Renato Archer - CTI

en: 3D surfaces
tr_TR: 3D Yüzeyleri

en: A mask is needed to create a surface.
tr_TR: Yüzey oluşturabilmek için maske gerekmektedir.

en: A new version of InVesalius is available. Do you want to open the download website now?
tr_TR: InVesalius yeni sürümü mevcut. WEB sayfasından hemen indirmek ister misiniz?

en: AETitle
tr_TR: AEBaşlık

en: Abdomen
tr_TR: abdomen

en: About...
tr_TR: Hakkında...

en: Accession Number
tr_TR: Erişim Numarası

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Add text annotations
tr_TR: Metin açıklamaları ekle

en: Advanced options
tr_TR: Gelişmiş seçenekler

en: Age
tr_TR: Yaş

en: Airways
tr_TR: Solunum Yolları

en: Airways II
tr_TR: Solunum Yolları II

en: Alpha: %-.3f
tr_TR: Alfa: %-.3f

en: Anaglyph
tr_TR: Anaglif

en: Analysing selected regions...
tr_TR: Seçili bölgeler analiz ediliyor...

en: Angle:
tr_TR: Açı:

en: Angular
tr_TR: anguler

en: Applying watershed ...
tr_TR: Set uygulanıyor...

en: Auto-play
tr_TR: Otomatik oynatma

en: Automatically select disconnected regions and create a new surface per region
tr_TR: Bağlantısız bölgeleri otomatk olarak seçip her biri için yeni yüzey oluştur

en: Automatically select largest disconnected region and create new surface
tr_TR: En geniş bağlantısız yüzeyi otomatik olarak seçip yeni yüzey oluştur

en: Axial
tr_TR: Aksiyal

en: Axial slice
tr_TR: Aksiyel kesit

en: BMP image
tr_TR: BMP resim

en: Back
tr_TR: Arka

en: Background
tr_TR: Arkaplan

en: Binary
tr_TR: İkili

en: Black & White
tr_TR: Siyah & Beyaz

en: Bone
tr_TR: kemik

en: Bone + Skin
tr_TR: Kemik + Cilt

en: Bone + Skin II
tr_TR: Kemik + Cilt II

en: Boolean operations
tr_TR: Boolean işlemleri

en: Bottom
tr_TR: Alt

en: Brain
tr_TR: Beyin

en: Brain posterior fossa
tr_TR: Beyin posterior fossa

en: Brush threshold range:
tr_TR: Fırça eşik aralığı:

en: Check status
tr_TR: Durum kontrol

en: Checkboard
tr_TR: Kontrol noktası

en: Choose a DICOM folder:
tr_TR: Bir DICOM dosyası seç:

en: Choose brush type, size or operation:
tr_TR: Fırça tipi, boyutu veya işlemi seçin:

en: Choose user interface language
tr_TR: Kullanıcı arayüz dili seç

en: Circle
tr_TR: Çember

en: Clean Mask	Ctrl+Shift+A
tr_TR: Maskeyi sil 	Ctrl+Shift+A

en: Close project
tr_TR: Projeyi kapat

en: Compact Bone (Adult)
tr_TR: Kompakt Kemik (Erişkin)

en: Compact Bone (Child)
tr_TR: Kompakt Kemik (Çocuk)

en: Configure 3D surface
tr_TR: 3D yüzeyi oluştur

en: Constrast
tr_TR: Kontrast

en: Context aware smoothing
tr_TR: İçeriği yumuşatabilmek.

en: Contour
tr_TR: Kontür

en: Contour MIDA
tr_TR: MIDA Çerçevesini çiz

en: Contour MaxIP
tr_TR: MaxIP çerçevesini çiz

en: Controls the sharpness of the contour. The greater the value, the sharper the contour.
tr_TR: Kontür keskinliğini kontrol eder. Değer attıkça kontür keskinliği artar.

en: Coronal
tr_TR: Koronal

en: Coronal slice
tr_TR: Koronal kesit

en: Create 3D surface based on a mask
tr_TR: Maskeye göre 3D yüzey oluştur

en: Create mask for slice segmentation and editing
tr_TR: Kesit segmentasyonu ve düzenlemesi için maske oluştur

en: Create new 3D surface
tr_TR: Yeni 3D yüzey oluştur

en: Create new mask
tr_TR: Yeni maske oluştur

en: Create surface
tr_TR: Yüzey oluştur

en: Creating 3D surface...
tr_TR: 3D yüzey oluşturuluyor...

en: CristalEyes
tr_TR: Kristal gözler

en: Custom
tr_TR: Uyarlanabilir

en: Cut plane
tr_TR: Kesit Düzlemi

en: Dark bone
tr_TR: Koyu Kemik

en: Data
tr_TR: Veri

en: Data panel
tr_TR: Veri paneli

en: Date acquired
tr_TR: Tarih gerekli

en: Date of birth
tr_TR: Doğum tarihi

en: Decimate resolution:
tr_TR: Çözünürlüğü düşür:

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: Desert
tr_TR: çöl

en: Difference
tr_TR: Fark

en: Draw
tr_TR: Çizim

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Emphysema
tr_TR: Amfizem

en: Enamel (Adult)
tr_TR: Mine (Erişkin)

en: Enamel (Child)
tr_TR: Mine (Çocuk)

en: Erase
tr_TR: Sil

en: Exclusive disjunction
tr_TR: Özel ayrılma

en: Exit	Ctrl+Q
tr_TR: Çıkış 	Ctrl+Q

en: Expand watershed to 3D
tr_TR: Dönüm noktasını 3 boyutlu değiştirmek

en: Export 3D surface
tr_TR: 3D yüzeyi dışa aktar

en: Export 3D surface...
tr_TR: 3D yüzeyi dışa aktar...

en: Export InVesalius screen to an image file
tr_TR: InVesalius ekranını bir resim dosyası için dışa aktar

en: Export data
tr_TR: Veriyi dışa aktar

en: Export picture...
tr_TR: Resmi dışa aktar...

en: Fat Tissue (Adult)
tr_TR: Yağ Dokusu (Erişkin)

en: Fat Tissue (Child)
tr_TR: Yağ Dokusu (Çocuk)

en: File
tr_TR: Dosya

en: Fill holes
tr_TR: Boşlukları doldurun

en: Fix gantry tilt applying the degrees below
tr_TR: Aşağıdaki derecelerde eğim uygulayarak düzelt

en: Foreground
tr_TR: Önplan

en: Front
tr_TR: Ön

en: GNU GPL (General Public License) version 2
tr_TR: GNU GPL (Genel Kamu Lisansı ) sürüm 2

en: GPU (NVidia video cards only)
tr_TR: GPU (sadece NVidia video kartları)

en: Gaussian sigma
tr_TR: Gauss sigma

en: Gender
tr_TR: Cinsiyet

en: Generating multiplanar visualization...
tr_TR: Multiplanar görselleştirme oluşturuluyor ...

en: Getting started...
tr_TR: Başlıyor ...

en: Glossy
tr_TR: Parlak

en: Glossy II
tr_TR: Parlak II

en: Gold bone
tr_TR: Altın Kemik

en: Help
tr_TR: Yardım

en: Hide task panel
tr_TR: Görev panelini gizle

en: Hide text
tr_TR: Metni sakla

en: High
tr_TR: Yüksek

en: High contrast
tr_TR: Yüksek Kontrast

en: Hue
tr_TR: Renk

en: If checked, the slices are traversed in descending order to compound the visualization instead of ascending order.
tr_TR: eğer seçersek, parçalar alçalarak düzensiz bir şekilde çapraz geçer  bu bileşimin vizüalizasyonu büyüyen sıranın yerine seçer.

en: Image
tr_TR: Resim

en: Image %d
tr_TR: Resim %d

en: Image size: %d x %d
tr_TR: Resim boyutu: %d x %d

en: Import
tr_TR: İçe aktar

en: Import DICOM files...	Ctrl+I
tr_TR: DICOM dosyaları içe aktar...	Ctrl+I

en: Import DICOM images...
tr_TR: DICOM görüntüleri içe aktar...

en: Import DICOM...	Ctrl+I
tr_TR: DICOM... içe aktar 	Ctrl+I

en: Import other files...
tr_TR: Diğer dosyaları içe aktar...

en: InVesalius Database
tr_TR: InVesalius Veritabanı

en: InVesalius is a medical imaging program for 3D reconstruction. It uses a sequence of 2D DICOM image files acquired with CT or MRI scanners. InVesalius allows exporting 3D volumes or surfaces as mesh files for creating physical models of a patient's anatomy using additive manufacturing (3D printing) technologies. The software is developed by Center for Information Technology Renato Archer (CTI), National Council for Scientific and Technological Development (CNPq) and the Brazilian Ministry of Health.
    
     InVesalius must be used only for research. The Center for Information Technology Renato Archer is not responsible for damages caused by the use of this software.
    
     Contact: invesalius@cti.gov.br
tr_TR: İnVesalius 3D yapılandırma için medikal görüntüme programıdır. CT veya MRI görüntüleme ile elde edilen bir dizi 2 boyutlu DICOM görüntüleri kullanır. 3 boyutlu hacim ve yüzeyleri mesh dosyası olarak dışa aktararak ilave imalat teknolojileri kullanımına (3 boyutlu yazıcı) izin verir. Program Renato Archer Bilgi Teknolojileri Merkezi (CTI), Ulusal Bilim ve Teknoloji Geliştirme kurulu (CNPq) ve Brezilya Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.
    
    
    InVesalius sadece araştırma amacıyla kullanılmalıdır. Renato Archer Bilgi Teknolojileri Merkezi bu programın kullanımından doğabilecek zararlardan sorumlu değildir.
    
    
    İletişim: invesalius@cti.gov.br

en: InVesalius is running on a 32-bit operating system or has insufficient memory. 
    If you want to work with 3D surfaces or volume rendering, 
    it is recommended to reduce the medical images resolution.
tr_TR: InVasilus 32-işletim sistemi ile çalışıyor veya hafıza yetersiz. 3D arayüzler veya hacim oluşturma araçlarıyla çalışmak istiyorsanız medikal görüntülerin çözünürlüklerini düşürmeniz önerilir.

en: InVesalius project (*.inv3)|*.inv3
tr_TR: InVesalius projesi (*.inv3)I*.inv3

en: Institution
tr_TR: Kurum

en: Interlaced
tr_TR: Geçmeli

en: Interpolation
tr_TR: İnterpolasyon

en: Intersection
tr_TR: Kesişme

en: Inverse Gray
tr_TR: tersine gri

en: Inverted order
tr_TR: Ters düzen

en: Invesalius Update
tr_TR: InVesalius Güncelleştirmesi

en: Ischemia - Hard, non contrast
tr_TR: İskemi - Sert, kontrast olmayan

en: Ischemia - Soft, non contrast
tr_TR: İskemi - Yumuşak, kontrast olmayan

en: Isometric
tr_TR: izometrik

en: It is not possible to use the Default method because the mask was edited.
tr_TR: Maske işlem gördüğü için varsayılan yöntem kullanılamaz

en: JPG image
tr_TR: JPG resim

en: Keep all slices
tr_TR: Tüm kesitleri tut

en: Keep largest region
tr_TR: En geniş bölgeyi koru

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language selection
tr_TR: Dil seçimi

en: Language settings will be applied 
     the next time InVesalius starts.
tr_TR: InVesalius tekrar başlatıldığında
    dil ayarları uygulanacak.

en: Larynx
tr_TR: Larinks

en: Left
tr_TR: Sol

en: Linear
tr_TR: lineer

en: Liver
tr_TR: Karaciğer

en: Load data
tr_TR: Veriyi yükle

en: Loading DICOM files
tr_TR: DICOM dosyaları yükleniyor

en: Loading file %d of %d ...
tr_TR: Dosya yüklemesi %d' nin %d' si ...

en: Location
tr_TR: Lokasyon

en: Location: %.2f
tr_TR: Konum: %.2f

en: Low
tr_TR: Düşük

en: Low contrast
tr_TR: Düşük Kontrast

en: Lung - Hard
tr_TR: Akciğer - Sert

en: Lung - Soft
tr_TR: Akciğer - Yumuşak

en: Manual
tr_TR: Manüel

en: Manual edition
tr_TR: Manuel baskı

en: Manually insert seeds of regions of interest and create a new surface
tr_TR: İlgilenilen alanlara manuel tohumlar ekleyerek yeni yüzey oluştur

en: Mask
tr_TR: Maske

en: Mask %d
tr_TR: Maske %d

en: Mask 1
tr_TR: Maske 1

en: Mask 2
tr_TR: Maske 2

en: Mask of reference:
tr_TR: Referans maske:

en: Mask properties
tr_TR: Maske özellikleri

en: Masks
tr_TR: Maskeler

en: Max. distance:
tr_TR: Maks. mesafe:

en: MeanIP
tr_TR: OrtalamaIP

en: Measure
tr_TR: Ölçüm

en: Measure angle
tr_TR: Açıyı Ölç

en: Measure distance
tr_TR: Mesafeyi Ölç

en: Measure distances
tr_TR: Mesafeleri ölç

en: Measures
tr_TR: Ölçüler

en: Mediastinum
tr_TR: Mediyastenum

en: Medium
tr_TR: Orta

en: Method
tr_TR: Yöntem

en: Method:
tr_TR: Yöntem:

en: Mid contrast
tr_TR: Orta Kontrast

en: Min. weight:
tr_TR: Min. ağırlık

en: Modality
tr_TR: Yöntem

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Muscle Tissue (Adult)
tr_TR: Kas Dokusu (Erişkin)

en: Muscle Tissue (Child)
tr_TR: Kas Dokusu (Çocuk)

en: N. steps:
tr_TR: N. basamakları:

en: Name
tr_TR: İsim

en: Name the mask to be created
tr_TR: Oluşturulacak maskeye isim verin

en: Name the surface to be created
tr_TR: Oluşturulacak yüzeyi isimlendirin

en: New mask name:
tr_TR: Yeni maske adı:

en: New surface
tr_TR: Yeni yüzey

en: New surface name:
tr_TR: Yeni yüzey adı:

en: Next step
tr_TR: Sonraki aşama

en: No mask was selected for duplication.
tr_TR: Dublikasyon için maske seçilmedi.

en: No mask was selected for removal.
tr_TR: Silmek için maske seçilmedi.

en: No measure was selected for removal.
tr_TR: Silmek için ölçüm seçilmedi.

en: No shading
tr_TR: Gölgesiz

en: No surface was selected for duplication.
tr_TR: Kopyalamak için yeterli alan yok.

en: No surface was selected for removal.
tr_TR: Silmek için yüzey seçilmedi.

en: Number of slices
tr_TR: Parçaların numarları

en: Number of slices used to compound the visualization.
tr_TR: Görüntüyü oluşturmak üzere kullanılan kesit sayısı

en: Ocean
tr_TR: Okyanus

en: Open Analyze file
tr_TR: Analiz dosyasını aç

en: Open InVesalius 3 project...
tr_TR: InVasilus 3 proje ... aç

en: Open InVesalius project...
tr_TR: InVesalius proje aç...

en: Open an existing InVesalius project...
tr_TR: Mevcut bir InVesalius projesi aç...

en: Open an existing project...
tr_TR: Mevcut bir proje aç...

en: Open project...	Ctrl+O
tr_TR: Proje ... aç 	Ctrl+O

en: Operation
tr_TR: İşlem

en: Optimal *
tr_TR: Optimal

en: Options
tr_TR: Seçenekler

en: Overwrite last surface
tr_TR: Son yüzeyin üzerine yaz

en: Overwrite mask
tr_TR: Maske üzerine yaz

en: PNG image
tr_TR: PNG resim

en: POV-Ray file
tr_TR: POV-Ray dosya

en: Patient ID
tr_TR: Hasta kimliği

en: Patient name
tr_TR: Hasta adı

en: Pencil
tr_TR: Kalem

en: Percentage of original resolution
tr_TR: Orjinal çözünürlüğün yüzdesi

en: Please, provide more than one DICOM file for 3D reconstruction
tr_TR: 3D yapılandırma için lütfen birden fazla DICOM dosyası seçin

en: PostScript document
tr_TR: PostScript belge

en: Preferences
tr_TR: Tercihler

en: Preferences...
tr_TR: Tercihler...

en: Preset name
tr_TR: Belirlenmiş isim

en: Preview medical data to be reconstructed
tr_TR: Oluşturulacak medikal veri önizlemesi

en: Projection type
tr_TR: Projeksiyon tipi

en: Pseudo color
tr_TR: Sözde renk

en: Rainbow
tr_TR: Gökkuşağı

en: Ready
tr_TR: Hazır

en: Red on white
tr_TR: Beyaz üzerine Kırmızı

en: Red-blue
tr_TR: Kırmızı-Mavi

en: Redo
tr_TR: yeniden yapmak

en: Redo	Ctrl+Y
tr_TR: Baştan yap 	Ctrl+Y

en: Referring physician
tr_TR: Yönlendiren doktor

en: Remove
tr_TR: Kaldır

en: Retrieve DICOM from PACS
tr_TR: DICOM u PACS dan kurtar

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Rotate
tr_TR: Döndür

en: Sagittal slice
tr_TR: Sagittal kesit

en: Saturation
tr_TR: Doygunluk

en: Save 3D surface as...
tr_TR: 3D yüzeyi kaydet...

en: Save InVesalius project
tr_TR: InVesalius projesi kaydet

en: Save project	Ctrl+S
tr_TR: Projeyi kaydet 	Ctrl+S

en: Save project as...
tr_TR: Projeyi kaydet ...

en: Save raycasting preset
tr_TR: Mevcut ışın ayarını koru

en: Save raycasting preset as:
tr_TR: Mevcut ışın atım ayarını kaydet:

en: Scroll slices
tr_TR: Kesitleri kaydır

en: Search
tr_TR: Arama

en: Select DICOM files to be reconstructed
tr_TR: Yapılandırılacak DICOM dosyaları seç

en: Select largest surface
tr_TR: En geniş yüzeyi seç

en: Select region of interest
tr_TR: İlgilendiğiniz bölgeyi seçin

en: Select regions of interest...
tr_TR: İlgilenilen bölgeleri seç...

en: Set predefined or manual threshold:
tr_TR: Önceden tanımlanmış veya manuel eşiği ayarlayın:

en: Sharpness
tr_TR: keskinlik

en: Show task panel
tr_TR: Görev panelini göster

en: Show text
tr_TR: Metni göster

en: Sinus
tr_TR: Sinüs

en: Skin Tissue (Adult)
tr_TR: Cilt Dokusu (Erişkin)

en: Skin Tissue (Child)
tr_TR: Cilt Dokusu (Çocuk)

en: Skin on blue
tr_TR: Cilt Mavi

en: Skin on blue II
tr_TR: Cilt Mavi II

en: Skip 1 for each 2 slices
tr_TR: 2 kesitten 1' ini atla

en: Skip 2 for each 3 slices
tr_TR: 3 kesitten 2' sini atla

en: Skip 3 for each 4 slices
tr_TR: 4 kesitten 3' ünü atla

en: Skip 4 for each 5 slices
tr_TR: 5 kesitten 4' ünü atla

en: Skip 5 for each 6 slices
tr_TR: 6 kesitten 5' ini atla

en: Slices' cross intersection
tr_TR: Kesitlerler çapraz kesişmesi

en: Smooth iterations:
tr_TR: Pürüzsüz tekrarlanmalar:

en: Soft
tr_TR: Yumuşak

en: Soft + Skin
tr_TR: Yumuşak + Cilt

en: Soft + Skin II
tr_TR: Yumuşak + Cilt II

en: Soft + Skin III
tr_TR: Yumuşak + Cilt III

en: Soft Tissue
tr_TR: Yumuşak Doku

en: Soft on blue
tr_TR: Yumuşak Mavi

en: Soft on white
tr_TR: yumuşak beyaz

en: Spacing: %.2f
tr_TR: Aralık: %.2f

en: Split all disconnected surfaces
tr_TR: Tüm bağlantısız yüzeyleri ayır

en: Splitting disconnected regions...
tr_TR: Bağlantısı kesilmiş bölgeler ayrılıyor...

en: Spongial Bone (Adult)
tr_TR: Spongiyoz Kemik (Erişkin)

en: Spongial Bone (Child)
tr_TR: Spongiyoz Kemik (Çocuk)

en: Square
tr_TR: Kare

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Status
tr_TR: Durum

en: Study description
tr_TR: Çalışma açıklaması

en: Surface
tr_TR: Yüzey

en: Surface %d
tr_TR: Yüzey %d

en: Surface creation
tr_TR: Yüzey oluşturma

en: Surface creation method
tr_TR: Yüzey oluşturma yöntemi

en: Surface creation options
tr_TR: Yüzey oluşturma seçenekleri

en: Surface generation options
tr_TR: Yüzey oluşturma seçenekleri

en: Surface properties
tr_TR: Yüzey özellikleri

en: Surface quality:
tr_TR: Yüzey kalitesi:

en: TIFF image
tr_TR: TIFF resim

en: Testing...
tr_TR: Test ediliyor...

en: The project %s has been modified.
    Save changes?
tr_TR: Proje %s oranında değiştirildi? Değişiklikler kaydedilsin mi?

en: There are no DICOM files in the selected folder.
tr_TR: Seçilen klasörde DICOM dosyası yoktur.

en: Threshold
tr_TR: Eşik

en: Threshold preset:
tr_TR: Belirlenmiş eşik:

en: Tools
tr_TR: Araçlar

en: Top
tr_TR: Üst

en: Transparency
tr_TR: Şeffaflık

en: Transparency:
tr_TR: Saydamlık:

en: Type
tr_TR: Tip

en: Undo
tr_TR: Geri al

en: Undo	Ctrl+Z
tr_TR: Geri al 	Ctrl+Z

en: Union
tr_TR: Birleşme

en: Untitled
tr_TR: Başlıksız

en: Use WW&WL
tr_TR: Pencere genişliği ve seviyesi kullan

en: Utilize navigation system
tr_TR: Navigasyon sistemini kullan

en: Value
tr_TR: Değer

en: Value will be applied.
tr_TR: Değer uygulanacak

en: Value will not be applied.
tr_TR: Değer uygulanmayacak

en: Value: %-6d
tr_TR: Değer: %-6d

en: Vascular
tr_TR: Vasküler

en: Vascular II
tr_TR: Vasküler II

en: Vascular III
tr_TR: Vasküler III

en: Vascular IV
tr_TR: Vasküler IV

en: Vasculature - Hard
tr_TR: Vaskülatür - Sert

en: Vasculature - Soft
tr_TR: Vaskülatür - Yumuşak

en: Visualization
tr_TR: Görüntüleme

en: Volume
tr_TR: Hacim

en: Volume (mm³)
tr_TR: Hacim (mm³)

en: Volume rendering
tr_TR: Hacim render

en: Watershed
tr_TR: Dönüm noktası

en: Window width and level
tr_TR: Pencere genişliği ve seviyesi

en: Yellow bone
tr_TR: Sarı Kemik

en: You need to create a surface and make it
tr_TR: Bir yüzey oluşturarak yapmalısınız

en: Zoom
tr_TR: Büyüt

en: Zoom based on selection
tr_TR: Seçimi Büyüt

en: error
tr_TR: hata

en: unnamed
tr_TR: İsimsiz

en: visible before exporting it.
tr_TR: dışa aktarmadan görülebilir.
