InVesalius 3 - en to fr translation catalogue (247 entries)

en:  Off
fr:  Désactivé

en: %s %s
    Made in InVesalius
fr: %s %s
    Créé avec InVesalius

en: %s does not exist.
fr: %s n'existe pas.

en: %s is an empty directory.
fr: %s est un dossier vide.

en: (c) 2007-2010 Renato Archer Information Technology Centre
fr: (c) 2007-2010 Centre de Technologie de l'Information Renato Archer

en: 3D Surfaces
fr: Surfaces 3D

en: About...
fr: À propos...

en: Accession Number
fr: Numéro d'accession

en: Add text annotations
fr: Ajouter des annotations

en: Advanced editing tools
fr: Outils d'édition avancés

en: Advanced options
fr: Outils avancés

en: Age
fr: Âge

en: Airways
fr: Voies Respiratoires

en: Airways II
fr: Voies Respiratoires II

en: Angular
fr: Angulaire

en: Auto-play
fr: Lecture

en: Automatically select disconnected regions and create one new surface per region
fr: Électionner automatiquement déconnecter régions et créer une nouvelle surface par région

en: Automatically select largest disconnected region and create new surface
fr: Électionner automatiquement plus grande déconnecter región et créer une nouvelle surface

en: Axial
fr: Axiale

en: Axial slice
fr: Coupe axiale

en: BMP image
fr: Image BMP

en: Back
fr: Arrière

en: Black & White
fr: Noir & Blanc

en: Bone
fr: Os

en: Bone + Skin
fr: Os + Peau

en: Bone + Skin II
fr: Os + Peau II

en: Bottom
fr: Bas

en: Brain
fr: Cerveau

en: Brain Posterior Fossa
fr: Fosse postérieure du cerveau

en: Brush threshold range:
fr: Seuil de la brosse :

en: Choose a DICOM folder:
fr: Choisir un dossier DICOM :

en: Choose brush type, size or operation:
fr: Choisir le type, la taille ou l'opération de la brosse

en: Choose user interface language
fr: Choisir la langue de l'interface utilisateur

en: Circle
fr: Cercle

en: Close Project
fr: Fermer le projet

en: Compact Bone (Adult)
fr: Os compact (adulte)

en: Compact Bone (Child)
fr: Os compact (adulte)

en: Configure 3D surface
fr: Configurer la surface 3D

en: Constrast
fr: Contraste

en: Coronal
fr: Coronale

en: Coronal slice
fr: Coupe coronale

en: Create 3D surface based on a mask
fr: Création d'une surface 3D basée sur un masque

en: Create mask for slice segmentation and editing
fr: Créer un masque pour segmentation et édition de couche

en: Create new mask
fr: Créer un nouveau masque

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Cut plane
fr: Plan de coupe

en: Dark Bone
fr: Os Sombre

en: Data
fr: Donnée

en: Data panel
fr: Panneau de données

en: Date acquired
fr: Date d'acquisition

en: Date of birth
fr: Date de naissance

en: Decimate resolution:
fr: Résolution de la décimation:

en: Default
fr: Défaut

en: Default
fr: Défaut

en: Desert
fr: Désert

en: Draw
fr: Dessiner

en: Emphysema
fr: Emphysème

en: Enamel (Adult)
fr: Émail (adulte)

en: Enamel (Child)
fr: Émail (enfant)

en: Erase
fr: Effacer

en: Exit
fr: Quitter

en: Export 3D surface
fr: Exporter la surface 3D

en: Export 3D surface...
fr: Exporter la surface 3D...

en: Export InVesalius screen to an image file
fr: Exporter l'écran InVesalius vers un fichier image

en: Export data
fr: Exporter les données

en: Export picture...
fr: Exporter l'image...

en: Fat Tissue (Adult)
fr: Tissu adipeux (adulte)

en: Fat Tissue (Child)
fr: Tissu adipeux (enfant)

en: File
fr: Fichier

en: Fill holes
fr: Replir les trous

en: Fix gantry tilt applying the degrees below
fr: Corriger le « gantry tilt » en appliquant les degrés ci-dessous

en: Front
fr: Avant

en: Gender
fr: Sexe

en: Generating 3D surface...
fr: Génération de la surface 3D...

en: Generating multiplanar visualization...
fr: Génération d'une visualisation sur plans multiples...

en: Getting Started...
fr: Démarrage...

en: Getting selected parts
fr: Obtention de les paries selectionnéss

en: Glossy
fr: Brillant

en: Glossy II
fr: Brillant II

en: Gold Bone
fr: Os Doré

en: Help
fr: Aide

en: Hide task panel
fr: Masquer le panneau de données

en: Hide text
fr: Cacher le texte

en: High
fr: Élevé

en: High Contrast
fr: Contraste Élevé

en: Hue
fr: Teinte

en: Image Tiling
fr: Mosaïque d'images

en: Image size: %d x %d
fr: Taille de l'image : %d x %d

en: Import DICOM files...
fr: Importer des fichiers DICOM...

en: Import DICOM...	Ctrl+I
fr: Importer des fichiers DICOM...	Ctrl+I

en: Import medical images...
fr: Importer des images médicales...

en: InVesalius 3 - New surface
fr: InVesalius 3 - Nouvelle surface

en: InVesalius Database
fr: Base de données InVesalius

en: InVesalius is a medical imaging program for 3D reconstruction. It uses a sequence of 2D DICOM image files acquired with CT or MRI scanners. InVesalius allows for the export of 3D volumes or surfaces as STL files for creating physical models of a patient's anatomy using rapid prototyping technologies.
fr: InVesalius est un logiciel de reconstruction 3D à partir d'images médicales. Il accepte en entrée des séquences d'images DICOM 2D capturées par scanner ou IRM.
     Le logiciel permet également la génération des fichiers STL correspondants, afin que l'utilisateur puisse imprimer des modèles physiques 3D de l'anatomie du patient en utilisant du prototypage rapide.

en: InVesalius project (*.inv3)|*.inv3
fr: Projet InVesalius (*.inv3)|*.inv3

en: InVesalius start
fr: Démarrer InVesalius

en: Institution
fr: Établissement

en: Inverse Gray
fr: Niveaux de gris inversés

en: Ischemia - Hard Non Contrast
fr: Ischémie - Élevé sans contraste

en: Ischemia - Soft Non Contrast
fr: Ischémie - Faible sans contraste

en: Isometric
fr: Isométrique

en: JPG image
fr: Image JPG

en: Keep all slices
fr: Utilisez toutes les coupes

en: Keep largest region
fr: Garder la plus grande région

en: L
fr: G

en: Language selection
fr: Sélection de la langue

en: Left
fr: Gauche

en: Linear
fr: Linéaire

en: Liver
fr: Foie

en: Loading DICOM files
fr: Chargement des fichiers DICOM

en: Loading file %d of %d
fr: Chargement du fichier %d de %d

en: Location
fr: Localisation

en: Location: %.2f
fr: Localisation : %.2f

en: Low
fr: Faible

en: Low Contrast
fr: Contraste Faible

en: Lung - Hard
fr: Poumon - Élevé

en: Lung - Soft
fr: Poumon - Faible

en: Manual
fr: Manuel

en: Manually insert seeds of regions of interest and create one new surface
fr: Insérer manuellement de semences en les régions d'intéret

en: Mask
fr: Masque

en: Mask %d
fr: Masque %d

en: Mask of reference:
fr: Masque de référence:

en: Mask properties
fr: Propriétés du masque

en: Masks
fr: Masques

en: Measure
fr: Mesurer

en: Measure angle
fr: Mesurer les angles

en: Measure distance
fr: Mesurer les distances

en: Measure distances
fr: Mesurer les distances

en: Measures
fr: Mesures

en: Mediastinum
fr: Médiastin

en: Medium
fr: Moyen

en: Mid Contrast
fr: Contraste Moyen

en: Modality
fr: Modalité

en: Move
fr: Déplacement

en: Muscle Tissue (Adult)
fr: Tissu musculaire (adulte)

en: Muscle Tissue (Child)
fr: Tissu musculaire (enfant)

en: Name
fr: Nom

en: Name the mask to be created
fr: Nom de la nouvelle masque à créer

en: Name the surface to be created
fr: Nom de la nouvelle surface à créer

en: New mask name:
fr: Nom de la nouvelle masque:

en: New surface name:
fr: Nom de la nouvelle surface:

en: Next step
fr: Étape suivante

en: No Shading
fr: Sans Ombrage

en: No masks were selected for duplication.
fr: No masques ont été sélectionnés pour la reproduction.

en: No masks were selected for removal.
fr: No masques ont été sélectionnés pour la suppression.

en: No measures were selected for removal.
fr: No mesures ont été sélectionnées pour la suppression.

en: No surfaces were selected for duplication.
fr: No surfaces ont été sélectionnés pour la duplication.

en: No surfaces were selected for removal.
fr: No surfaces ont été sélectionnées pour la suppression.

en: Ocean
fr: Océan

en: Open InVesalius 3 project...
fr: Ouvrir un projet InVesalius 3...

en: Open Project...	Ctrl+O
fr: Ouvrir un projet...	Ctrl+O

en: Open a InVesalius project...
fr: Ouvrir un projet InVesalius 3...

en: Open an existing InVesalius project...
fr: Ouvrir un projet InVesalius existant...

en: Open an existing project...
fr: Ouvrir un projet existant...

en: Overwrite last surface
fr: Écraser la dernière surface

en: PNG image
fr: Image PNG

en: POV-Ray file
fr: Fichier POV-Ray

en: Patient ID
fr: Identifiant du patient

en: Patient name
fr: Nom du patient

en: Pelvis
fr: Bassin

en: Pencil
fr: Crayon

en: Please, provide more than one DICOM file for 3D reconstruction
fr: Fournir plus d'un fichier DICOM pour la reconstruction 3D

en: PostScript document
fr: Document PostScript

en: Preset name
fr: Nom du préréglage

en: Preview medical data to be reconstructed
fr: Prévisualiser les données médicales à reconstruire

en: Pseudo Colour
fr: Fausses couleurs

en: R
fr: D

en: Rainbow
fr: Arc-en-ciel

en: Ready
fr: Prêt

en: Red on White
fr: Rouge sur Blanc

en: Referring physician
fr: Médecin traitant

en: Right
fr: Droite

en: Rotate
fr: Rotation

en: Sagittal
fr: Sagittale

en: Sagittal slice
fr: Coupe sagittale

en: Save 3D surface as...
fr: Enregistrer la surface 3D sous...

en: Save InVesalius project
fr: Enregistrer le projet InVesalius

en: Save Project	Ctrl+S
fr: Enregistrer le projet	Ctrl+S

en: Save Project As...
fr: Enregistrer le projet sous...

en: Save project as...
fr: Enregistrer le projet sous...

en: Save raycasting preset
fr: Enregistrer le préréglage du raycasting

en: Save raycasting preset as:
fr: Enregistrer le préréglage du raycasting sous :

en: Save surface
fr: Enregistrer la surface

en: Scroll slices
fr: Changer couches

en: Select DICOM or Analyze files to be reconstructed
fr: Sélectionner les fichiers DICOM ou Analyze à reconstruire

en: Select largest part
fr: Électionner plus grande surface

en: Select region of interest
fr: Sélectionner une zone d'intérêt

en: Select regions of interest...
fr: Sélectionner zones d'intérêt

en: Set predefined or manual threshold:
fr: Choisir un seuil prédéfini ou manuel :

en: Show task panel
fr: Montrer le panneau de données

en: Show text
fr: Montrer le texte

en: Skin On Blue
fr: Peau sur Bleu

en: Skin On Blue II
fr: Peau sur Bleu II

en: Skin Tissue (Adult)
fr: Tissu épithélial (adulte)

en: Skin Tissue (Child)
fr: Tissu épithélial (enfant)

en: Skip 1 for each 2 slices
fr: Passer 1 pour chacune des 2 coupes

en: Skip 2 for each 3 slices
fr: Passer 2 pour chacune des 3 coupes

en: Skip 3 for each 4 slices
fr: Passer 3 pour chacune des 4 coupes

en: Skip 4 for each 5 slices
fr: Passer 4 pour chacune des 5 coupes

en: Skip 5 for each 6 slices
fr: Passer 5 pour chacune des 6 coupes

en: Slices' cross intersection
fr: Croix pour traverser les couches

en: Smooth iterations:
fr: Itérations de lissage:

en: Soft
fr: Mou

en: Soft + Skin
fr: Mou + Peau

en: Soft + Skin II
fr: Mou + Peau II

en: Soft + Skin III
fr: Mou + Peau III

en: Soft On Blue
fr: Mou sur Bleu

en: Soft Tissue
fr: Tissu mou

en: Soft on White
fr: Mou sur Blanc

en: Spacing: %.2f
fr: Espacement : %.2f

en: Split all disconnected surfaces
fr: Split toutes les surfaces déconnecter

en: Splitting disconected parts
fr: Fractionnement des pièces débranchées

en: Spongial Bone (Adult)
fr: Os spongieux (adulte)

en: Spongial Bone (Child)
fr: Os spongieux (enfant)

en: Square
fr: Carré

en: Study description
fr: Description de l'étude

en: Surface properties
fr: Propriétés de la surface

en: Surface quality:
fr: Qualité de la surface:

en: T
fr: H

en: TIFF image
fr: Image TIFF

en: Testing...
fr: Expérimentation...

en: The project %s has been modified.
    Save changes?
fr: Le projet %s a été modifié.
    Enregistrer les modifications ?

en: There are no DICOM files in the selected directory.
fr: Il n'y a pas de fichiers DICOM dans le dossier sélectionné.

en: There is no mask of reference to create a surface.
fr: Il n'ya pas de masque de référence pour créer une surface

en: Threshold
fr: Seuil

en: Threshold preset:
fr: Préréglage seuil

en: Tools
fr: Outils

en: Top
fr: Haut

en: Transparency
fr: Transparence

en: Transparency:
fr: Transparence:

en: Untitled
fr: Sans titre

en: Utilize navigation system
fr: Utiliser système de navigation

en: Value
fr: Valeur

en: Value will be applied.
fr: La valeur sera appliquée.

en: Value will not be applied.
fr: La valeur ne sera pas appliquée.

en: Vascular
fr: Vasculaire

en: Vascular II
fr: Vasculaire II

en: Vascular III
fr: Vasculaire III

en: Vascular IV
fr: Vasculaire IV

en: Vasculature - Hard
fr: Vascularisation - Élevé

en: Vasculature - Soft
fr: Vascularisation - Faible

en: Window Width and Level
fr: Luminosité et contraste

en: Yellow Bone
fr: Os Jaune

en: You need to create a surface and make
fr: Vous devez créer une surface et la rendre

en: Zoom based on selection
fr: Zoom sur la sélection

en: unnamed
fr: sans_nom

en: visible before exporting it.
fr: visible avant de l'exporter.
