InVesalius3 - en to de translation catalogue (318 entries)

en:  Off
de:  Aus

en: # Images
de: # Bilder

en: %d images
de: %d Bilder

en: %s %s
    Made in InVesalius
de: %s %s
    Erstellt mit InVesalius

en: %s does not exist.
de: %s existiert nicht.

en: %s is an empty folder.
de: %s ist ein leeres Verzeichnis

en: 3D surfaces
de: 3D Oberflächen

en: A mask is needed to create a surface.
de: Es wird eine Maske zum Erzeugen der Oberfläche benötigt.

en: A new version of InVesalius is available. Do you want to open the download website now?
de: Es ist eine neue Version von InVesalius verfügbar. Möchten Sie die Download-Webseite öffnen?

en: AETitle
de: AE Titel

en: About...
de: Über

en: Accession Number
de: Zugriffsnummer

en: Active
de: Aktiv

en: Add
de: Hinzufügen

en: Add text annotations
de: Füge Textkommentare hinzu

en: Advanced options
de: Erweiterte Optionen

en: Age
de: Alter

en: Airways
de: Luftwege

en: Airways II
de: Luftwege II

en: Analysing selected regions...
de: Analysiere ausgewählte Bereiche...

en: Angle:
de: Winkel:

en: Angular
de: Schrägkugellager

en: Applying watershed ...
de: Wendepunkt wird angewendet...

en: Automatically select disconnected regions and create a new surface per region
de: Wähle automatisch nicht zusammenhängende Bereiche aus und erstelle eine neue Oberfläche pro Bereich

en: Automatically select largest disconnected region and create new surface
de: Wähle automatisch den größten nicht zusammenhängenden Bereich aus und erstelle eine neue Oberfläche

en: Axial
de: Axialer

en: Axial slice
de: Axialer Schnitt

en: BMP image
de: BMP-Bild

en: Back
de: Hinten

en: Background
de: Hintergrund

en: Binary
de: Binär

en: Black & White
de: Schwarz & Weiss

en: Bone
de: Knochen

en: Bone + Skin
de: Knochen und Haut

en: Bone + Skin II
de: Knochen und Haut II

en: Boolean operations
de: Boolesche Operationen

en: Bottom
de: Unten

en: Brain
de: Gehirn

en: Brain posterior fossa
de: Gehirn posterior fossa

en: Brush threshold range:
de: Pinselschwellenwert:

en: Check status
de: Status prüfen

en: Choose a DICOM folder:
de: Wähle einen DICOM Ordner:

en: Choose brush type, size or operation:
de: Wähle Pinseltyp, -größe oder -funktion

en: Choose user interface language
de: Wähle die Sprache der Oberfläche

en: Circle
de: Kreis

en: Clean Mask	Ctrl+Shift+A
de: Maske leeren	Ctrl+Shift+A

en: Close project
de: Projekt schließen

en: Compact Bone (Adult)
de: Kompakter Knochen (Erwachsener)

en: Compact Bone (Child)
de: Kompakter Knochen (Kind)

en: Configure 3D surface
de: Konfiguriere die 3D-Oberfläche

en: Constrast
de: Kontrast

en: Context aware smoothing
de: Umgebungsangepasste Weichzeichnung

en: Contour
de: Umriss

en: Contour MIDA
de: MIDA Umriss

en: Contour MaxIP
de: MaxIP Umriss

en: Controls the sharpness of the contour. The greater the value, the sharper the contour.
de: Steuert die Schärfe des Umrisses. Je höher der Wert, desto schärfer der Umriss.

en: Coronal
de: Coronarer

en: Coronal slice
de: Coronarer Schnitt

en: Create 3D surface based on a mask
de: Erstelle 3D-Oberfläche basierend auf einer Maske

en: Create mask for slice segmentation and editing
de: Erstelle eine Maske für die Schnittsegmentierung und -bearbeitung

en: Create new 3D surface
de: Erzeuge neue 3D Oberfläche

en: Create new mask
de: Erstelle eine neue Maske

en: Create surface
de: Oberfläche erzeugen

en: Creating 3D surface...
de: Erzeuge 3D Oberfläche...

en: Custom
de: Spezifisch

en: Cut plane
de: Schnittebene

en: Dark bone
de: Dunkler Knochen

en: Data
de: Daten

en: Data panel
de: Datenpanel

en: Date acquired
de: Erfassungsdatum

en: Date of birth
de: Geburtsdatum

en: Decimate resolution:
de: Dezimale Auflösung

en: Default
de: Standard

en: Default
de: Standard

en: Desert
de: Wüste

en: Difference
de: Differenz

en: Draw
de: Zeichne

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Emphysema
de: Emphysem

en: Enamel (Adult)
de: Glasur (Erwachsener)

en: Enamel (Child)
de: Glasur (Kind)

en: Erase
de: Lösche

en: Exclusive disjunction
de: Exklusive Disjunktion

en: Exit	Ctrl+Q
de: Verlassen	Ctrl+Q

en: Expand watershed to 3D
de: Wendepunkt zu 3D erweitern

en: Export 3D surface
de: Export der 3D-Oberfläche

en: Export 3D surface...
de: Export der 3D-Oberfläche...

en: Export InVesalius screen to an image file
de: Exportiere InVesalius-Bildschirm in eine Bilddatei

en: Export data
de: Datenexport

en: Export picture...
de: Exportiere Bild...

en: Fat Tissue (Adult)
de: Fettgewebe (Erwachsener)

en: Fat Tissue (Child)
de: Fettgewebe (Kind)

en: File
de: Datei

en: Fill holes
de: Fülle Löcher

en: Fix gantry tilt applying the degrees below
de: Ändere die Gantry-Neigung um untenstehende Gradzahl

en: Foreground
de: Vordergrund

en: Front
de: Vorn

en: GNU GPL (General Public License) version 2
de: GNU GPL (General Public License) Version 2

en: GPU (NVidia video cards only)
de: GPU (Nur NVidia Grafikkarten)

en: Gaussian sigma
de: Gaussche Summe

en: Gender
de: Geschlecht

en: Generating multiplanar visualization...
de: Generieren multiplanare Visualisierung

en: Getting started...
de: Loslegen...

en: Glossy
de: Glänzend

en: Glossy II
de: Glänzend II

en: Gold bone
de: Goldener Knochen

en: Help
de: Hilfe

en: Hide task panel
de: Arbeitsleiste verstecken

en: Hide text
de: Verstecke Text

en: High
de: Hoch

en: High contrast
de: Hoher Kontrast

en: Hue
de: Farbschattierung

en: If checked, the slices are traversed in descending order to compound the visualization instead of ascending order.
de: Wenn aktiviert werden die Schnitte in absteigender statt in aufsteigender Reihenfolge angeordnet um die Ansicht zusammenzustellen.

en: Image
de: Bild

en: Image %d
de: Bild %d

en: Image size: %d x %d
de: Bildformat: %d x %d

en: Import
de: Importieren

en: Import DICOM files...	Ctrl+I
de: DICOM Dateien importieren...	Ctrl+I

en: Import DICOM...	Ctrl+I
de: Import DICOM...	Strg+I

en: Import other files...
de: Andere dateien importieren...

en: InVesalius Database
de: InVesalius-Datenbank

en: InVesalius is a medical imaging program for 3D reconstruction. It uses a sequence of 2D DICOM image files acquired with CT or MRI scanners. InVesalius allows exporting 3D volumes or surfaces as mesh files for creating physical models of a patient's anatomy using additive manufacturing (3D printing) technologies. The software is developed by Center for Information Technology Renato Archer (CTI), National Council for Scientific and Technological Development (CNPq) and the Brazilian Ministry of Health.
    
     InVesalius must be used only for research. The Center for Information Technology Renato Archer is not responsible for damages caused by the use of this software.
    
     Contact: invesalius@cti.gov.br
de: InVesalius ist ein Programm zur medizinischen Bildgebung mit 3D Wiedergabe. Es verwendet 2D DICOM Bilddateien eines CTs oder MRTs. InVesalius unterstützt den Export von 3D Körpern oder Oberflächen als Meshdateien, um physische Modelle der Patientenanatomie mittels Additive Manufacturing (3D Drucken) zu erstellen. Die Software wird vom Center for Information Technology Renato Archer (CTI), National Council for Scientific and Technological Development (CNPq) and dem brasilianischen Gesundheitsministerium entwickelt.
    
    InVesalius darf nur für Forschungszwecke verwendet werden. Das  The Center for Information Technology Renato Archer ist nicht verantwortlich für Schäden, die durch Nutzung dieser Software entstanden sind.
    
    Kontakt: invesalius@cti.gov.br

en: InVesalius is running on a 32-bit operating system or has insufficient memory. 
    If you want to work with 3D surfaces or volume rendering, 
    it is recommended to reduce the medical images resolution.
de: InVesalius läuft auf einem 32-bit Betriebbsystem oder hat nicht genug Speicher.
    Wenn Sie mit 3D Oberflächen oder Körperrendering arbeiten wollen,
    ist es empfohlen die Auflösung der medizinischen Bilder zu verringern.

en: InVesalius project (*.inv3)|*.inv3
de: InVesalius Projekt (*.inv3)|*.inv3

en: Institution
de: Einrichtung

en: Interlaced
de: Verschachtelt

en: Intersection
de: Schnittmenge

en: Inverse Gray
de: Invertiert Grau

en: Inverted order
de: Umgekehrte Reihenfolge

en: Invesalius Update
de: Invesalius Aktualisierung

en: Ischemia - Hard, non contrast
de: Blutleere - hart, kontrastlos

en: Ischemia - Soft, non contrast
de: Blutleere - weich, mit Kontrast

en: Isometric
de: Isometrisch

en: It is not possible to use the Default method because the mask was edited.
de: Es ist unmöglich die Vorgabemethode anzuwenden da die Maske bearbeitet wurde.

en: JPG image
de: JPG-Bild

en: Keep all slices
de: Behalte alle Schnitte

en: Keep largest region
de: Behalte die größte Region

en: Language
de: Sprache

en: Language selection
de: Sprachauswahl

en: Language settings will be applied 
     the next time InVesalius starts.
de: Spracheinstellungen werden beim 
    nächsten Start von InVesalius angewendet

en: Left
de: Links

en: Linear
de: Linearen

en: Liver
de: Leber

en: Load data
de: Daten laden

en: Loading DICOM files
de: Lade DICOM-Dateien

en: Loading file %d of %d ...
de: Lade Datei %d von %d ...

en: Location
de: Ort

en: Location: %.2f
de: Ort: %.2f

en: Low
de: Niedrig

en: Low contrast
de: Niedriger Kontrast

en: Lung - Hard
de: Lunge - hart

en: Lung - Soft
de: Lunge - weich

en: Manual
de: Handbuch

en: Manual edition
de: Manuelle bearbeitung

en: Manually insert seeds of regions of interest and create a new surface
de: Manuelles Einsetzen von Markierungen in interessante Bereiche und Erzeugen einer neuen Oberfläche

en: Mask
de: Maske

en: Mask %d
de: Maske %d

en: Mask 1
de: Maske 1

en: Mask 2
de: Maske 2

en: Mask of reference:
de: Referenzmaske

en: Mask properties
de: Maskeneigenschaften

en: Masks
de: Masken

en: Max. distance:
de: Maximaler Abstand:

en: Measure
de: Messen

en: Measure angle
de: Messe Winkel

en: Measure distance
de: Messe Abstände

en: Measure distances
de: Messe Abstände

en: Measures
de: Maßnahme

en: Medium
de: Mittel

en: Method
de: Verfahren

en: Method:
de: Verfahren:

en: Mid contrast
de: Mittlerer Kontrast

en: Min. weight:
de: Minimales Gewicht:

en: Modality
de: Modalität

en: Move
de: Bewegen

en: Muscle Tissue (Adult)
de: Muskelgewebe (Erwachsener)

en: Muscle Tissue (Child)
de: Muskelgewebe (Kind)

en: N. steps:
de: N. Schritte:

en: Name the mask to be created
de: Name der zu erzeugenden Maske

en: Name the surface to be created
de: Name der zu erstellenden Oberfläche

en: New mask name:
de: Neuer Maskenname:

en: New surface
de: Neue Oberfläche

en: New surface name:
de: Neuer Oberflächename

en: Next step
de: Nächster Schritt

en: No mask was selected for duplication.
de: Es wurde keine Maske zum Vervielfältigen ausgewählt.

en: No mask was selected for removal.
de: Es wurde keine Maske zum Löschen ausgewählt.

en: No measure was selected for removal.
de: Kein Maß zum Entfernen ausgewählt.

en: No shading
de: ohne Schattierung

en: No surface was selected for duplication.
de: Es wurde keine Obefläche zum Vervielfältigen ausgewählt.

en: No surface was selected for removal.
de: Es wurde keine Oberfläche zum Löschen ausgewählt.

en: Number of slices
de: Anzahl der Schnitte

en: Number of slices used to compound the visualization.
de: Anzahl der Schnitte um eine Ansicht zusammenzustellen.

en: Ocean
de: Ozean

en: Open InVesalius 3 project...
de: Öffnen eines InVesalius 3 Projekts

en: Open InVesalius project...
de: InVesalius Projekt öffnen...

en: Open an existing InVesalius project...
de: Öffne ein existierendes InVesalius-Projekt...

en: Open an existing project...
de: Öffne ein existierendes Projekt...

en: Open project...	Ctrl+O
de: Projekt öffnen...	Ctrl+O

en: Operation
de: Vorgang

en: Optimal *
de: Optimal

en: Options
de: Optionen

en: Overwrite last surface
de: Überschreibe letzte Oberfläche

en: Overwrite mask
de: Maske überschreiben

en: PNG image
de: PNG-Bild

en: POV-Ray file
de: POV-Ray-Datei

en: Patient ID
de: Patienten-ID

en: Patient name
de: Patientenname

en: Pelvis
de: Becken

en: Pencil
de: Stift

en: Percentage of original resolution
de: Prozentualer Anteil der ursprünglichen Auflösung

en: Please, provide more than one DICOM file for 3D reconstruction
de: Bitte stellen Sie mehr als eine DICOM-Datei für die 3D-Rekonstruktion zur Verfügung

en: PostScript document
de: Postskriptdokument

en: Preferences
de: Voreinstellungen...

en: Preferences...
de: Voreinstellungen...

en: Preset name
de: Voreinstellungsname

en: Preview medical data to be reconstructed
de: Vorschau der zu rekonstruierenden medizinischen Daten

en: Projection type
de: Projektionsart

en: Pseudo color
de: Pseudofarbe

en: Rainbow
de: Regenbogen

en: Ready
de: Fertig

en: Red on white
de: Rot auf weiss

en: Red-blue
de: Rot-blau

en: Redo
de: Wiederholen

en: Redo	Ctrl+Y
de: Wiederholen	Ctrl+Y

en: Referring physician
de: Zuweisender Arzt

en: Remove
de: Entfernen

en: Retrieve DICOM from PACS
de: Hole DICOM von PACS

en: Right
de: Rechts

en: Rotate
de: Rotieren

en: Sagittal
de: Sagittaler

en: Sagittal slice
de: Sagittaler Schnitt

en: Saturation
de: Sättigung

en: Save 3D surface as...
de: Speichern der 3D-Oberfläche

en: Save InVesalius project
de: Speichere InVesalius-Projekt

en: Save project	Ctrl+S
de: Projekt speichern	Ctrl+S

en: Save project as...
de: Speichern des Projekts unter...

en: Save raycasting preset
de: Speichern der Voreinstellung

en: Save raycasting preset as:
de: Speichere die Raycasting-Voreinstellung als:

en: Scroll slices
de: Schnitte scrollen

en: Search
de: Suche

en: Select largest surface
de: Größte Oberfläche auswählen

en: Select region of interest
de: Wähle die gewünsche Region (ROI)

en: Select regions of interest...
de: Wähle einen interessante Bereich aus (ROI)

en: Set predefined or manual threshold:
de: Setze voreingestellten oder manuellen Schwellenwert:

en: Sharpness
de: Schärfe

en: Show task panel
de: Zeige Arbeitsleiste

en: Show text
de: Zeige Text

en: Skin Tissue (Adult)
de: Hautgewebe (Erwachsener)

en: Skin Tissue (Child)
de: Hautgewebe (Kind)

en: Skin on blue
de: Haut auf blau

en: Skin on blue II
de: Haut auf blau II

en: Skip 1 for each 2 slices
de: Überspringe 1 alle 2 Schnitte

en: Skip 2 for each 3 slices
de: Überspringe 2 alle 3 Schnitte

en: Skip 3 for each 4 slices
de: Überspringe 3 alle 4 Schnitte

en: Skip 4 for each 5 slices
de: Überspringe 4 alle 5 Schnitte

en: Skip 5 for each 6 slices
de: Überspringe 5 alle 6 Schnitte

en: Slices' cross intersection
de: Schnittflächen von Schnitten

en: Smooth iterations:
de: Weiche Iterationen

en: Soft
de: Weich

en: Soft + Skin
de: Weich und Haut

en: Soft + Skin II
de: Weich und Haut II

en: Soft + Skin III
de: Weich und Haut III

en: Soft Tissue
de: Weichteile

en: Soft on blue
de: Weich auf blau

en: Soft on white
de: Weich auf weiss

en: Spacing: %.2f
de: Rastermaß: %.2f

en: Split all disconnected surfaces
de: Trenne alle nicht zusammenhängende Oberflächen

en: Splitting disconnected regions...
de: Trenne nicht zusammenhängende Oberflächen...

en: Spongial Bone (Adult)
de: Spongiöser Knochen (Erwachsener)

en: Spongial Bone (Child)
de: Spongiöser Knochen (Kind)

en: Square
de: Quadrat

en: Study description
de: Studienbeschreibung

en: Surface
de: Oberfläche

en: Surface %d
de: Oberfläche %d

en: Surface creation
de: Oberflächenerstellung

en: Surface creation method
de: Oberflächenerstellungverfahren

en: Surface creation options
de: Oberflächenerstellungsoptionen

en: Surface generation options
de: Oberflächenerzeugungsoptionen

en: Surface properties
de: Oberflächeneingenschaften

en: Surface quality:
de: Oberflächenqualität

en: TIFF image
de: TIFF-Bild

en: Testing...
de: Prüfe...

en: The project %s has been modified.
    Save changes?
de: Das Projekt %s wurde geändert.
    Änderungen speichern ?

en: There are no DICOM files in the selected folder.
de: Es gibt keine DICOM-Dateien im ausgewählten Verzeichnis

en: Threshold
de: Grenzwert

en: Threshold preset:
de: Schwellwertvorgabe:

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Top
de: Oben

en: Transparency
de: Transparenz

en: Transparency:
de: Transparenz:

en: Type
de: Typ

en: Undo
de: Rückgängig

en: Undo	Ctrl+Z
de: Rückgängig	Ctrl+Z

en: Union
de: Schnittmenge

en: Use WW&WL
de: Nutze WW&WL

en: Value
de: Wert

en: Value will be applied.
de: Wert wird angewendet

en: Value will not be applied.
de: Wert wird nicht angewendet

en: Value: %-6d
de: Wert: %-6d

en: Vascular
de: Vasculär

en: Vascular II
de: Vasculär II

en: Vascular III
de: Vasculär III

en: Vascular IV
de: Vasculär IV

en: Vasculature - Hard
de: Gefässe - hart

en: Vasculature - Soft
de: Gefässe - hart

en: Volume
de: Volumen

en: Volume (mm³)
de: Volumen (mm³)

en: Volume rendering
de: Körperrendering

en: Watershed
de: Wendepunkt

en: Window width and level
de: Fensterbreite und -ebene

en: Word
de: Wort

en: Yellow bone
de: Gelber Knochen

en: You need to create a surface and make it
de: Sie müssen eine Oberfläche erzeugen und sie machen

en: Zoom
de: Vergrößern

en: Zoom based on selection
de: Auswahl vergrößern

en: error
de: Fehler

en: ok
de: OK

en: visible before exporting it.
de: vor dem Export sichtbar machen.
